Wyprawka szkolna dla dzieci – czyli jakie artykuły szkolne kupić?

Rozpoczęcie roku szkolnego za pasem, warto zatem zacząć powoli zaopatrywać się we wszystkie potrzebne naszemu dziecku szkolne przedmioty oraz akcesoria. O czym mowa? Oczywiście o nowej wyprawce szkolnej. Co się powinno w niej znaleźć i w jakiej ilości? Co prawda trudno w tym wypadku o jednoznaczną odpowiedź, ale mimo wszystko postaram się pomóc nieco w tej kwestii, bo sama już mam w tej materii pewne doświadczenie.

Wyprawka szkolna – co się na nią składa?

Wyprawka szkolna – co się na nią składa?

Poza książkami znaleźć się w niej powinny także różne inne szkolne akcesoria. Wśród nich bardzo ważne są odpowiednie zeszyty: w kratkę, w linie, czyste, do nut, a nawet na religię. Zawsze warto kupić ich więcej, żeby za kilka tygodni nie trzeba było znowu robić tego rodzaju „szkolnych zakupów”. Tylko jak policzyć, ile faktycznie nasze dziecko będzie ich potrzebowało? Najlepiej rozpisać sobie, ile ma przedmiotów – i na każdy z nich przeznaczyć co najmniej dwa (najlepiej grubsze – 80 lub 96 kartkowe), plus jakieś ekstra (co najmniej 4 – 5), na tak zwane brudnopisy. Oczywiście można również zaopatrzyć się w dodatkowe notesy albo skoroszyty, które będą przeznaczone właśnie na tego rodzaju „pisanie na brudno” (oczywiście to dotyczy uczniów starszych klas, a nie dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą).

Poza zeszytami przydadzą się różne długopisy (czarne, niebieskie i kolorowe). Poza nimi można mu również kupić pióro do pisania (oczywiście najpierw to na naboje), żeby w ogóle nauczyło się nim posługiwać i od razu za jednym zamachem popracowało nad swoim charakterem pisma.

W młodszych klasach dużo zajęć ma charakter plastyczny, więc bez kredek (świecowych i ołówkowych) różnych pisaków, flamastrów i farbek (plakatowych, a w starszych klasach również pasteli, a nawet olejnych) się nie obędzie.

Wszystkie te przybory do pisania i rysowania można teraz kupić od razu z piórnikiem. Wówczas takie podstawowe wyposażenie dziecko będzie już miało, ale i tak później trzeba mu będzie jeszcze dokupić (osobno) dodatkowe „zapasy” – w końcu teraz dla dziecka 6 czy nawet 10 kredek albo pisaków to stanowczo zbyt mało, żeby mogło w pełni wykorzystać i rozwinąć swoje artystyczne predyspozycje.

Wyprawka szkolna dla dzieci - czyli jakie artykuły szkolne kupić?

W przypadku piórników warto zainwestować w te bardziej solidne – wykonane z wytrzymałych materiałów. Istotne jest również to, ile mają przegródek i z jakiego tworzywa zostały wykonane suwaki – najlepsze będą te metalowe, bo są najtrwalsze i tak szybko się nie psują.

Dziecko musi mieć na czym malować, więc różne bloki (rysunkowe, techniczne) też się przydadzą. Niezbędne będą również nożyczki do papieru, różne bibuły (marszczone i gładkie). Oprócz tego trzeba będzie również kupić papier kolorowy, klej, wycinanki, plastelinę oraz modelinę.

Na zajęcia matematyczne obligatoryjny będzie cyrkiel, ekierka, kątomierz i linijka. Ołówek, gumka i korektor też będą potrzebne. Wszystkie przybory matematyczne można teraz kupić w komplecie (w formie jednego gotowego zestawu) i warto z tej opcji skorzystać, bo z pewnością jest to tańsza opcja niż kupowanie wszystkiego z osobna. Starszym dzieciom przydać się może kalkulator, a te młodsze lepiej doposażyć w liczydło, żeby najpierw nauczyły się liczyć w pamięci.

Powrót do szkoły to również różne rodzaje zajęć gimnastycznych. Bez względu na dostępne w danej placówce opcje, zawsze trzeba dziecku kupić nowy strój gimnastyczny oraz wygodne i wytrzymałe trampki (adidasy i korki też się mogą przydać – wszystko zależy od tego, gdzie konkretnie, dzieci będą miały te zajęcia).

W co, poza samymi szkolnymi przyborami, trzeba jeszcze w tym wypadku zainwestować?

Poza szkolnymi przyborami nieodzowny będzie również tornister albo plecak. Dzieci młodsze lepiej będą się czuły z tornistrem. Dlaczego? Bo jest lżejszy i bardzo dobrze wyprofilowany – tym samym dostosowany właśnie do ich potrzeb. Oprócz tego występuje w wielu kolorowych i atrakcyjnych wizualnych opcjach.

Teraz bez problemu można kupić model, który będzie przedstawiał jego ulubionego bohatera z bajki, kreskówki, komiksu albo np. z ulubionej gry komputerowej. Najważniejsze jest jednak to, żeby zaopatrzyć się w taki, który został uszyty z nieprzemakalnych i odpornych na różne mechaniczne uszkodzenia materiałów. Wówczas raz kupiony z pewnością posłuży naszemu dziecku nawet przez 2 – 3 lata. Ponadto będzie go można prać bez żadnych obaw i tym samym zadbać o to, aby w kolejnym roku szkolnym prezentował się tak samo efektownie i atrakcyjnie, jak to miało miejsce wtedy, gdy był nowy.

Dzieciom nieco starszym bardziej będą odpowiadały plecaki. Dla nich najważniejsze jest to, aby ich wizualna warstwa wpisywała się w ich aktualny „styl bycia”. Jeśli wziąć pod uwagę fakt, że to one ich będą codziennie używać, to naprawdę nie warto forsować podczas tego rodzaju zakupów opcji, która akurat nam by bardziej odpowiadała. Zamiast więc tracić czas, na tego rodzaju i tak zazwyczaj skazane na klęskę słowne przepychanki, lepiej zwrócić naszemu dziecku uwagę na to, aby dany (wybrany przez nie) model, poza samym wyglądem, miał jeszcze coś więcej do zaoferowania. W końcu teraz takich dodatkowych elementów jest naprawdę sporo. Do tych najważniejszych i zarazem najczęściej występujących zaliczane są:

 • dodatkowa kieszeń na tablet lub na laptopa,
 • boczne kieszenie na bidon,
 • mała kieszeń na telefon,
 • dodatkowa kieszeń z organizerem,
 • specjalne kieszonki na jedzenie, które zostały doposażone w dodatkową opcję chłodzenia,
 • przywieszka do kluczy,
 • port USB,
 • możliwość regulowania pojemności za pomocą pasków ściągających,
 • efektowne i estetycznie wkomponowane w jego obudowę odblaski,
 • szerokie, wygodne i regulowane szelki,
 • ergonomiczne oraz dobrze wyprofilowane proporcje,
 • wejście na słuchawki.

Mając obecnie do dyspozycji tak różnorodną ofertę modnych i funkcjonalnych zarazem plecaków, z pewnością każdy (i rodzic, i jego dziecko) będą w stanie znaleźć model, który sprosta ich wszystkim oczekiwaniom.

Jak zaoszczędzić przy kompletowaniu szkolnej wyprawki?

Teraz za wszystkie szkolne akcesoria, które będą potrzebne Naszemu dziecku, już nie musimy płacić tylko i wyłącznie z własnej kieszeni. W końcu mamy teraz do dyspozycji możliwość skorzystania z rządowego programu o nazwie „Dobry Start”. Tym samym aktualnie, niemal każdy rodzic może złożyć wniosek o 300 złotych jednorazowego wsparcia. Warto wiedzieć, że tego rodzaju świadczenie mogą otrzymać wszyscy – bez względu na ich dochód. Przysługuje ono na dzieci, które jeszcze nie ukończyły 20. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych, tych, które się jeszcze uczą, sytuacja przedstawia się nieco inaczej, bo one mogą otrzymać tego rodzaju świadczenie nieco dłużej – aż do ukończenia przez nie 24. roku życia. Wnioski o takie wsparcie można złożyć online na specjalnym portalu informacyjno-usługowym Emp@tia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/, przy użyciu bankowości elektronicznej albo przez portal PUE ZUS. Jeśli ktoś chciałby złożyć go osobiście, to też jest taka opcja – wystarczy wybrać się do właściwego (względem miejsca zamieszkania) urzędu i tam wypełnić wskazany przez urzędnika odpowiedni formularz. Najważniejsze, żeby z jego składaniem się nie spóźnić. Na szczęście jest na to jeszcze sporo czasu, bo można to zrobić do 30 listopada. Oczywiście warto uczynić to jak najszybciej – tak, żeby móc te dodatkowe fundusze przeznaczyć na szkolną wyprawkę jeszcze przed pierwszym września.