Wielkanoc to zwyczajowo czas rodzinnych spotkań, chodzenia ze święconką i odwiedzin bliskich. Niestety wizja tegorocznych Świąt jest zupełnie inna, niż ją sobie wyobrażaliśmy. Nadchodzący dzień 12 kwietnia, czyli wielkanocna niedziela, nie będzie podobny do tych, które znamy sprzed lat. W obliczu epidemii nie wybierzemy się bowiem ze święconką, na rodzinne śniadanie czy nawet na spacer. Ponadto Rząd nie wyklucza kolejnych obostrzeń w związku z przemieszczaniem się. Powód jest jeden, nie warto ryzykować ! Podpowiadamy zatem jak spędzić Wielkanoc w tym roku.

Potraktujmy te Święta trochę online

Przymusowa izolacja bardzo ogranicza spędzenie Wielkanocy w rodzinnym gronie. Do świątecznego śniadania możemy zasiąść jedynie z naszymi domownikami. Jeśli mieszkasz w domu wielopokoleniowym, to właściwie nie wiele się zmieni, najbliższa rodzina będzie przy Tobie. W rzeczywistości jest wiele rodzin, które mieszkają oddzielnie i w tym roku spędzą Wielkanoc w gronie domowników. Czy aby na pewno?

W dobie wszechobecnego internetu możemy spotkać się online. Z pomocą przychodzą wszelkie komunikatory typu Skype, WhatsApp, Zoom, a nawet wszystkim dobrze znany Messenger.

Nie będzie to co prawda takie samo spotkanie jak dotychczas, ale z pewnością będzie jego namiastką. Osobno, a jednak razem. Pomimo że podczas różnych Świąt zazwyczaj pozostajemy offline, a uwagę i czas poświęcamy naszym bliskim, to w tym roku warto zrobić wyjątek od tej reguły i pozostać online.

Przedświąteczne zakupy

Kwestię zakupów i listę produktów warto dobrze przemyśleć i zaplanować.

Po pierwsze, w tym roku do śniadania nie zasiądzie wiele osób. Tak więc ilość produktów, jakie zakupimy na Wielkanoc, powinna być znacznie mniejsza niż w ubiegłych latach. Ponadto dajmy szansę też innym na normalne zakupy, tak aby w sklepy znów nie świeciły pustkami.

Po drugie, w związku z obostrzeniem przepisów dotyczących izolacji, w godzinach między 10 a 12 zakupy mogą robić tylko seniorzy. W związku z tym zaplanuj swoje wyjście z domu tak, aby uniknąć długiego stania w kolejkach, a także straty czasu podczas wyboru zbędnych produktów. Pamiętaj, że niektóre sklepy zmieniły teraz godziny otwarcia lub przedłużyły je i są czynne przez nawet 24 godziny. Kolejną opcją, aby zminimalizować stanie w kolejkach i zmniejszyć ilość wyjść z domu są zakupy online. Prawdę mówiąc, zakupy zamawiane do domu są w tym momencie najbardziej bezpieczną, a także najwygodniejszą opcją.

Uczestnictwo w mszy świętej

Wiele starszych osób nie wyobraża sobie Wielkanocy bez uczestnictwa w mszy świętej. Nic więc dziwnego, że czuja się trochę niespełnieni. Zakaz wychodzenia z domu, a także przebywania w licznych gronach spowodował, iż uczestnictwo w mszy stało się prawie niemożliwe. Podkreślam, prawie niemożliwe, a nie w ogóle. Od dnia 12 kwietnia w kościele będzie mogło przebywać łącznie 50 osób, jednak czy warto narażać się na kontakty w tak licznym gronie ? Są bowiem inne sposoby na to, aby być obecnym na mszy. Dla tych, którzy czują potrzebę uczestnictwa w mszy w internecie bądź w telewizji transmitowane są nabożeństwa. Obecnie to jedyne bezpieczne „wyjście” do kościoła.

Lany Poniedziałek

Zgodnie z tradycją dzień po Wielkanocy jest lany poniedziałek. Osoby, które nie lubiły być oblewane wodą, w tym roku nie powinny się tego obawiać, albowiem w domu raczej nikt się nie odważy. No, chyba że mieszkasz w domu z ogródkiem, wtedy miej się na baczności 🙂 Niemniej jednak z laniem wody należy uważać, gdyż pogoda płata nam figle i o przeziębienie wtedy bardzo łatwo. Jak wiemy, w obecnej sytuacji każde osłabienie organizmu jest niewskazane. Symboliczne pryśnięcie wodą z pewnością wystarczy, aby podtrzymać tradycję lanego poniedziałku.

Święta powinny być czasem radosnym i beztroskim. Powinien być to czas rodzinnych spotkań, żartów i głośnego śmiechu. I chociaż w tym roku nie możemy w pełni cieszyć się z przygotowywania święconki i świątecznych wypieków, to postarajmy się utrzymać dobrą pogodę ducha. W obecnej sytuacji warto też pomóc innym, szczególnie tym, którzy z domu nie powinni wychodzić w tym czasie. Być może ktoś z Twoich sąsiadów jest osobą starszą, która nie powinna wychodzić nawet do sklepu. Zaproponuj takiej osobie pomoc w zakupach. Dla Ciebie to niewiele, dla osoby starszej to może być bardzo dużo.