Super rodzic i tak usłyszy, że robi źle. Czas wyluzować!

Życie rodzica nie zawsze jest usłane różami. Bywa, że jest naprawdę ciężko i pod górkę. Ty coś sobie planujesz, powoli dążysz do celu, a ktoś bezceremonialnie mówi ci, że nie tak to powinno wyglądać.

Załóżmy, że jeszcze przed porodem, miałaś jasno określone zasady względem wychowania dziecka. Tuż po porodzie robisz wszystko by tych zasad się trzymać i całkiem nieźle ci to wychodzi. Ty i twoja rodzina jesteście szczęśliwi, odpowiada wam życie według własnych reguł, wasze dziecko również tryska radością, ale chwileczkę… Czy usłyszałaś już, że robisz źle i powinnaś się zmienić?

Jesteś Super Rodzicem!

Dopóki twoje dziecko nie jest w żaden sposób krzywdzone, psychicznie bądź fizycznie, to osobiście uważam, że jesteś Super Rodzicem. Serio! To w jaki sposób i na jakich zasadach wychowujesz swoje dzieci, jest tylko i wyłącznie twoją sprawą. Ani ja, ani nikt inny nie powinien oceniać waszego życia. To, czy ty dziecku sprzątasz pokój, czy nie, czy dajesz na śniadanie słodkie maślane bułeczki lub, czy twój potomek myje zęby odpowiednią pastą, jest tylko i wyłącznie twoją sprawą. Mimo iż niestety nie każdy jest takiego zdania, to nie zapomnij o tym.

“Musisz to zmienić”

Nie wiem jak ty, ale ja mam uczulenie na słowo „musisz”. Gdy to słyszę, to aż mnie skręca i klnę sobie po cichutku coś w odpowiedzi. Ile razy usłyszałaś, że musisz coś zmienić? Coś, co tobie totalnie odpowiadało i nawet przez myśl ci nie przeszło, że to może być złe, krzywdzące dla ciebie i dziecka albo co najśmieszniejsze, że komuś może to przeszkadzać. Założę się, że na pewno kilkanaście razy w pierwszym roku od porodu.

Wymieńmy razem kilka przykładów:
– Noszenie dziecka. Nosisz za długo/ za krótko, nie tak trzymasz, nie bujasz/ za bardzo bujasz
– Mycie dziecka. Źle trzymasz, nie myj ręką, tylko szmateczką, używasz złego mydła, lejesz za mało/ za dużo wody i do tego nie dbasz o temperaturę
– Usypianie dziecka. Za mało przytulasz, za bardzo przyzwyczajasz dziecko do siebie, nie powinnaś spać z dzieckiem, potem ciężko będzie je odzwyczaić, za chłodno ubrałaś dziecko do snu
– Karmienie dziecka. Nie powinnaś karmić butelką, nie nauczysz dziecka bliskości, źle przystawiasz dziecko, za często karmisz, za rzadko karmisz, nie
powinnaś tego jeść karmiąc piersią
Wychowanie dziecka. Nie powinnaś dawać dziecku widelca w tym wieku, dałaś mu złe farbki, żałujesz dziecku pluszaka, źle się z nim bawisz

Musisz to zmienić… Otóż nie, nie muszę i ty też nie musisz!

Czas wyluzować!

Niebywałe jest to, że komuś przeszkadza twoja inność. Zadziwiające, że ktoś wie lepiej niż ty, co jest dla ciebie i twojego dziecka dobre, a co złe. Stajesz na rzęsach, robisz wszystko by zaspokoić potrzeby swojego dziecka, często zaniedbując przy tym swoje własne potrzeby, a ktoś bez namysłu to neguje. W dodatku wmawiając ci, że musisz się zmienić. Dlaczego tak jest? Może nie rozumie, że każde dziecko jest inne i potrzebuje czegoś innego, a może dlatego, że uważa jedynie swoje wartości i doświadczenia za słuszne.

Nie bierz tego do siebie, nie daj sobie wmówić, że robisz coś źle. Dopóki nie krzywdzisz dziecka, to z pewnością robisz wszystko dobrze! Nie musisz się zmieniać, no, chyba że ty poczujesz potrzebę zmian. Czas wyluzować! Nabrać dystansu, nauczyć się mówić „daj spokój” albo zwyczajnie olewać to, co mówią inni.
Bądź sobą, super rodzic jest właśnie taki jak Ty!