W dzisiejszym artykule poruszymy temat, który ostatnio dość często przewija się we wszelakich mediach. Tematem tym jest Koronawirus. Od razu zaznaczamy, że nie mamy zamiaru siać niepotrzebnej paniki i podgrzewać atmosfery, która i tak już wydaje się być wrząca. Naszą intencją jest czysto informacyjne uświadomienie problemu z jakim obecnie nasze społeczeństwo się zmaga. Odnosimy wrażenie, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego czym jest Koronawirus i jak sobie z nim radzić. Zachęcamy więc do przeczytania dzisiejszego wpisu 🙂

Historia wirusa.

Pierwszy ludzki koronawirus został zidentyfikowany w latach 60 XX wieku. Od tamtego czasu na świecie pojawiło się aż 7 gatunków tego wirusa. Łatwo więc wywnioskować, że obecnie znany nam „COVID – 19” / „SARS-CoV-2” nie jest jedynym koronawirusem z jakim przyszło nam się zmierzyć. COVID – 19 przywędrował do nas z chińskiego miasta Wuhan, które znajduje się w centralnym punkcie Chin. Po licznych badaniach przeprowadzonych na różnych gatunkach zwierząt , naukowcy przypuszczają iż do rozprzestrzenienia się wirusa w dużej mierze mogły przyczynić się nietoperze. Albowiem nietoperze mają znacznie wyższy odsetek wirusów odzwierzęcych niż inne ssaki. Fakt, że mogą latać na dużych obszarach geograficznych sprawia iż mogą przenosić choroby mimo upływu czasu.

Jak dochodzi do zarażenia nowym koronawirusem ?

Zarażenie koronawirusem następuje poprzez kontakt z wydzielinami osoby zainfekowanej lub poprzez kontakt z zakażonym zwierzęciem. Choroba rozwija się zazwyczaj w przeciągu 5 lub 6 dni. 

Koronawirus ma bardzo podobne objawy jak grypa :

 • gorączka,
 • kaszel,
 • bóle mięśni i stawów,
 • trudności z oddychaniem,
 • spłycenie oddechu,
 • niekiedy bóle głowy, nudności lub biegunka.

Co radzą eksperci ?

Światowa Organizacja Zdrowia ( WHO ) ogłosiła iż eksperci z całego świata pracują nad wynalezieniem szczepionki. Prace nad szczepionką mogą potrwać znacznie dłużej niż oczekują tego obywatele państw dotkniętych epidemią przez nowy koronawirus. 

Zarówno WHO jak i Polskie Ministerstwo Zdrowia radzą aby zachować ostrożność i bardziej uważnie przestrzegać zasad higieny.

Co to oznacza w praktyce :

 • często i dokładne myj ręce,
 • unikaj dotykania oczu, nosa i ust w miejscach publicznych,
 • zachowaj bezpieczną odległość ( około 1 metr ) od innych,
 • unikaj kontaktu fizycznego z innymi ludźmi oraz zwierzętami,
 • zasłaniaj usta i nos podczas kichania czy kaszlu. Najlepiej chusteczką jednorazową. Pamiętaj by następnie umyć bądź zdezynfekować ręce.
 • unikaj miejsc w których znajdują się duże skupiska ludzi,
 • dokładnie myj produkty spożywcze przed spożyciem.

Poniżej przedstawiamy grafikę jak starannie myć ręce

Zachowaj spokój i nie panikuj !

Koronawirus złożony jest z drobnoustrojów, które powodują infekcje układu oddechowego i pokarmowego. W wielu przypadkach osoba zainfekowana nawet nie odczuwa żadnych objawów, a dzieci najczęściej przechodzą infekcję bezobjawowo. Oczywiście zanotowane są już śmiertelne przypadki osób chorych na koronawirusa. Nie mniej jednak statystyki pokazują, że większe żniwo zbiera znana już nam od dawna grypa niż nowy SARS-CoV-2.

Rozumiemy, że wiele osób obawia się o zdrowie, zarówno swoje jak i bliskich. Pomimo to należy zachować spokój i zdrowy rozsądek, a już na pewno nie popadać w panikę. Od poniedziałku 16.03.2020 wszystkie polskie szkoły będą zamknięte na conajmiej 2 tygodnie. Jednakże to nie oznacza konieczności gromadzenia w domu niesamowitych zapasów żywności, chemii czy też produktów sanitarnych.

Nie przygotowujemy się bowiem na wojnę lub koniec świata, a na krótką kwarantannę aby zminimalizować rozprzestrzenianie się wirusa. Pamiętajmy też, że decyzja naszych władz ma wymiar czysto zapobiegawczy. A historia przypomina nam, że podobne Koronawirusy z przeszłości zniknęły w takim samym tempie w jakim się pojawiły.

Należy też mieć na uwadze fakt, że zamknięcie szkół nie jest dla dzieciaków okazją do licznych spotkań i spędzania czasu na swawolach. W wielu miejscach takich jak galerie handlowe, parki czy place zabaw możemy zauważyć spore skupiska młodzieży, co znacznie odbiega od zasad obowiązujących na czas kwarantanny. Jak to się mówi, lepiej dmuchać na zimne.

Drogi rodzicu, pomimo tak głośnej medialnej nagonki apelujemy jedynie o ostrożność oraz zachowanie spokoju. Doradzamy także zapoznanie się z komunikatem Ministerstwa Zdrowia odnośnie przestrzegania higieny oraz śledzenie na bieżąco najnowszych informacji 🙂

A już w następnym artykule przeczytacie o tym jak aktywnie spędzić z dziećmi czas w domu 🙂