Jak urządzić pokój dla synka?

Urządzając pokój dla chłopca, trzeba wziąć pod uwagę jego zainteresowania oraz to, ile ma lat. Najważniejsze jest jednak to, żeby był on dla niego bezpieczny oraz funkcjonalny – po prostu tak zaaranżowany, aby się dobrze w nim czuł i chciał w nim spędzać swój wolny czas.

Każdy detal jest ważny, bo to dzięki nim powstaje efekt WOW

Jak urządzić pokój dla synka?

Teraz możliwości jest bardzo dużo, zawsze jednak warto zacząć od rzeczy najprostszych. W końcu zanim wstawi się do pokoju meble, najpierw trzeba zadbać o ściany i o podłogę. W przypadku tych pierwszych opcje są dwie: malowanie albo tapetowanie. Wybierając to pierwsze, ma się więcej możliwości, bo można np. przyłożyć do ściany szablony (z ulubionym bohaterem synka) i w ten sposób uzyskać dodatkowe dekoracje. Ponadto jedną ze ścian można pomalować farbą tablicową – dzięki temu dziecko zyska sporo dodatkowej przestrzeni do rysowania i będzie miało sporo miejsca, żeby dać upust drzemiącym w nim talentom. Kolor ścian to kwestia indywidualna. Jedni będą zwolennikami bieli i szarości, a inni butelkowej zieleni albo bladego błękitu. Według mnie istotne jest to, żeby wziąć pod uwagę, że kolory wpływają na samopoczucie i nastrój. Tym samym w dziecięcym królestwie najlepiej się sprawdzą kolory stonowane (np. pastele), bo dzieci i bez soczystych ścian są trudnymi do poskromienia wulkanami energii.

Kiedy już ściany będą pomalowane, można pomyśleć o dodatkowych dekoracjach. Zamiast wieszać na nich nie do końca pasujące do męskiego pokoju obrazki (pejzaże, kwiaty w różnych odsłonach itp.) lepiej postawić na ramki ze zdjęciami. Teraz bez problemu można dostać całe ich zestawy i to w różnych ciekawych geometrycznych kształtach. Wcale nie trzeba od razu zapełniać zdjęciami wszystkich pól (czy też przegródek), równie dobrze można to robić etapami – niech synek również się w to zaangażuje (wybierze, które ze zdjęć będzie mieć zawieszone na ścianie u siebie w pokoju). Poza zdjęciami można również zarezerwować nieco miejsca na plakaty, ale to raczej dla starszych chłopców. Ci młodsi z pewnością się ucieszą z naklejek, które sami będą mogli wybrać i przytwierdzić do jednej ze ścian. Kiedy im się znudzą, bez problemu będzie się można ich pozbyć i zastąpić je czymś bardziej na czasie.

Jeśli chodzi o podłogę, to myślę, że w przypadku dzieci najlepszą opcją będą panele – najlepiej w jasnym kolorze (odcieni brązu i szarości jest tyle, że każdy na pewno znajdzie coś dla siebie). Dywan również jest w takim pokoju mile widziany. Z jednej strony jest to kapitalna dekoracja, a z drugiej może posłużyć do zabawy – np. jako miejscówka na piknik albo na „domowy plac zabaw”. Ważne, żeby nie było problemów z jego czyszczeniem i by był solidnie wykonany – czyli odporny na dziecięce (czasem nieco zwariowane) pomysły.

Dzieci szybko rosną więc warto postawić na prostotę i funkcjonalność

Jak urządzić pokój dla synka?

Obecnie sprzedawcy idą na rękę klientom, więc w większości przypadków wcale nie trzeba kupować wszystkich mebli z jednej serii. To bardzo wygodne i w znaczący sposób ułatwia samodzielne zaaranżowanie tej dziecięcej przestrzeni. Jeśli chodzi o łóżko, to warto kupić takie, które będzie dla synka dobre przez co najmniej kilka lat. Można postawić na łóżko, które będzie rosło razem z nim albo na takie, które od razu będzie większe. Jeśli już wybierze się tę drugą opcję, to warto zwrócić uwagę na to, aby miało ono dodatkowe miejsca do przechowywania (np. wysuwane szuflady albo rodzaj wysuwanej szafy). Dzięki nim zdecydowanie łatwiej będzie zadbać o porządek i nie będzie problemu ze schowaniem sporej ilości dziecięcych (często „sezonowych”) skarbów.

W przypadku chłopca, który już jest (albo za chwilę będzie) w wieku szkolnym, nie można zapomnieć o wygodnym krześle (fotelu), biurku i o lampce. Także i w tym wypadku meble, które będą rosły razem z dzieckiem, są mile widziane. Jeśli dziecko lubi jaskrawe kolory, to należy mu kupić takie biurko, które będzie zgodne z jego upodobaniami – nawet jeśli za rok lub za dwa dany krzykliwy kolor już przestanie być dla niego atrakcyjny, to i tak nie będzie żadnego problemu z tym, żeby go zmienić (jego przerabianie to może być dla niego atrakcyjna zabawa, a oprócz tego świetna okazja ku temu, żeby więcej czasu spędzić ze swoimi rodzicami – na robieniu czegoś razem).

Jeśli nie wiesz, jak urządzić pokój dla swojego synka, sam(a) go o to zapytaj

Jak urządzić pokój dla synka?

Dzieci doskonale wiedzą czego im potrzeba. Zamiast więc samodzielnie wybierać im wszystkie meble i dekoracje, lepiej je zapytać o zdanie. Warto to zrobić, bo może się okazać, że ich wyobrażenia o idealnym pokoju nie do końca pokrywają się z tym, co na ten temat sądzą ich rodzice. Oczywiście wcale nie musi to być równoznaczne z tym że trzeba się na wszystko zgadzać. Raczej trzeba się nastawić na kompromis – tylko wtedy tego rodzaju opcja ma sens.

Nawet wybór tych na pierwszy rzut oka zwyczajnych dodatków jest w tym wypadku znaczący, bo one poza spełnianiem ich przyziemnych (dla nas oczywistych) funkcji, będą zapewne służyły także i do zabawy. Właśnie dlatego poduszki, krzesła, pufy, lampka, a nawet zasłony powinny zostać dobrane także i pod kątem ich niecodziennego (z Naszej dorosłej perspektywy) wykorzystania.

Jak należy urządzić pokój synka? Przede wszystkim  tak, aby pobudzał jego ciało oraz umysł

Jak urządzić pokój dla synka?

Warto postarać się o to, by każda wolna przestrzeń została w sposób maksymalny wykorzystana. Stąd też poza miejscem do spania i nauki, powinno się tam również znaleźć takie, które będzie służyło do bardziej twórczych celów. Może to być np. kącik artystyczny – z zestawem kolorowych kredek, farbek, bloków, wycinanek i innych plastycznych akcesoriów.

Jeśli mamy w domu małego naukowca, to dajmy mu szansę, żeby jeszcze bardziej rozwinął swoją ukochaną pasję. Osobna półka na ulubione książki i miejsce do przeprowadzania różnych obserwacji (a nawet eksperymentów – oczywiście pod kontrolą kogoś dorosłego) powinny (na początek) wystarczyć. Z czasem warto tam dostawić np. mikroskop, lornetkę, czy też lupę. 

W sytuacji, gdy nasz maluch uwielbia ruch i wszystko, co z nim związane, powinno się mu stworzyć osobny kącik do ćwiczeń. Własna drabinka i materac gimnastyczny będą jak znalazł. Jeśli w pokoju jest więcej miejsca, to warto zastanowić się nad ścianką do wspinaczki. Oczywiście poza miejscem do rozwijania tężyzny fizycznej, należy również  zapewnić mu takie, w którym będzie mieć dostęp do gier planszowych. Jeśli uda się go nimi „zarazić” odpowiednio szybko, to istnieje spora szansa, że w przyszłości nie będzie godzinami grał na konsoli.

O czym jeszcze warto pamiętać podczas urządzania pokoju dla synka?

Jak urządzić pokój dla synka?

Jeśli mamy do czynienia z małym brzdącem, to wtedy jego bezpieczeństwo powinno być na pierwszym miejscu. Jak mu je zapewnić? Przede wszystkim trzeba zadbać o to, by w pokoju nie było żadnych ostrych kantów, bo na tym etapie jego rozwoju są one dla niego bardzo niebezpieczne. Tak samo wygląda sytuacji z gniazdkami elektrycznymi. Kupując meble, należy zwrócić uwagę na tworzywo, z którego powstały. Najlepiej, jeśli będzie to naturalne drewno (oczywiście pokryte przyjazną dla dziecka i dla środowiska farbą). Dostęp do kaloryfera również powinien zostać zabezpieczony, bo stwarza on podwójne niebezpieczeństwo (poparzenia i zranienia). Poza tym jego zasłonięcie wpłynie także w sposób pozytywny na walory estetyczne dziecięcej przestrzeni.

Sprzątania nikt nie lubi, więc warto poświęcić nieco czasu na takie dobranie wyposażenia do dziecięcego pokoju, żeby później nie było problemu z jego utrzymaniem w stanie w miarę harmonijnego ładu. Jak tego rodzaju cel można osiągnąć? Opcji, które można wykorzystać, jest co najmniej kilka? Z pewnością przyda się pojemna komoda albo skrzynia – na różne większe skarby. Z kolei te mniejsze z powodzeniem można przechowywać w dedykowanych do tego celu pudełkach albo organizerach. Oprócz tego do tego celu można również wykorzystać niektóre z mebli – np. pufy oraz łóżko (oczywiście takie, które zostało zaprojektowane także i pod kątem tego dodatkowego przeznaczenia). Jeśli nie chcemy wydawać majątku na zwykłe (tylko po dziecięcemu przyozdobione) pudełka do przechowywania – sami możemy takie wykonać. W końcu każdy z Nas ma w domu jakieś niepotrzebne pudła – np. po sprzęcie kuchennym, czy po prezentach. Żeby stały się bardziej atrakcyjne, wystarczy je okleić kolorowym papierem oraz ozdobić np. naklejkami. Jeśli nie mają one nakładanego od góry zamknięcia, to sami możemy je wykonać – z innej tektury albo z materiału. 

A u Was jak wyglądało urządzanie pokoju dla synka? Mieliście jakieś sprawdzone patenty, czy też może poszliście „na żywioł”? A może skorzystaliście z usług profesjonalisty (od urządzania dziecięcych wnętrz)?