Jak urządzić pokój dla dziewczynki? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Dziewczynki bardzo szybko dorastają i się zmieniają, a razem z nimi także i ich gust. Właśnie z tego powodu warto zadbać o to, aby ich pokój został urządzony w sposób maksymalnie neutralny. W ten sposób o wiele łatwiej będzie go później dostosowywać do nowych pomysłów i upodobań Naszego dziecka. Jak można tego rodzaju rezultat najszybciej osiągnąć? Po prostu trzeba pamiętać o tym, że obowiązkowo muszą się w nim znaleźć ponadczasowe elementy – proste i funkcjonalne meble: np. regulowany fotel, łóżko, które będzie „rosło” razem z dzieckiem oraz takie dekoracje, które będzie później łatwo samemu przerobić albo usunąć i wymienić na inne.

O czym warto pamiętać podczas urządzania pokoju dla dziewczynki?

Jak urządzić pokój dla dziewczynki? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Obecnie wybór mebli, dekoracji, zabawek oraz różnego rodzaju bibelotów jest tak duży, że czasem trudno się na coś konkretnego zdecydować. Poza tym istnieje całkiem realne ryzyko, że przesadzimy (np. z kolorami, kształtami albo z ilością wyposażenia). Jak tego uniknąć? Warto sobie najpierw (oczywiście po zasięgnięciu opinii dziecka) wybrać pewien motyw przewodni, którym będzie się później, na wszystkich etapach urządzania pokoju, kierować. Dzięki niemu łatwiej będzie wybierać spośród tak wielu możliwych (przynajmniej potencjalnie) opcji do wyboru. Jeśli Nasze dziecko bardzo lubi jakąś postać z bajki albo ma ulubione zwierzątko, to warto tego rodzaju upodobania wziąć pod uwagę. Czasami wystarczy drobny gest, a radość będzie wielka. Można więc np. kupić dziecku pościel z jego bohaterem/idolem albo poszewki (na jaśki) z jego podobizną. Równie dobrze mogą się w tym wypadku sprawdzić naklejki, kalendarz albo plakat. 

Za sprawą postawienia na łatwe do przerobienia elementy dekoracyjne, będziemy mieć pewność, że przez dłuższy czas nie będziemy ich musieli wymieniać. Wówczas wystarczy ich „odświeżenie” i nadanie im nieco innego stylu (np. poprzez przemalowanie, zmianę obicia itd.). 

Praktyczne wskazówki dotyczące jego urządzania 

Jak urządzić pokój dla dziewczynki? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Przygotowanie atrakcyjnego, a zarazem i funkcjonalnego pokoju dla dziecka może stanowić nie lada wyzwanie. Szczególnie wtedy, gdy dziecko ma nieco inne niż my upodobania i jeszcze potrafi się bezkrytycznie zachwycać kiczem – tym w najbardziej tandetnej postaci. Co wtedy? To proste – bez kompromisu się nie obejdzie

Konflikty i sprzeczki są więc niejako nieuniknione, ale i tak takie wspólne urządzanie pokoju może stanowić (szczególnie dla mamy i jej córeczki) świetną zabawę i okazję, żeby spędzić więcej czasu razem. Najgorsze co można zrobić to wybrać i kupić wszystko bez wiedzy (i pytania o zdanie) dziecka. To się może skończyć tak, że ten pokój w ogóle mu się nie spodoba. Zamiast więc narażać swoje relacje na tak poważne zgrzyty, lepiej już od samego początku angażować dziecko w tego rodzaju przedsięwzięcie. Pokazywać mu gotowe aranżacje i pytać – u upodobania, co jest dla niego ważne i czego mu w dotychczasowym pokoju najbardziej brakowało. 

Wszelkiego rodzaju zmiany w pokoju dziewczynki warto rozpocząć od przejrzenia oraz przebrania wszystkich zgromadzonych tam zabawek oraz różnego rodzaju innych (często zbędnych) przedmiotów. Kiedy już uda się uprzątnąć wszystko to, co tylko zawadza, zdecydowanie łatwiej będzie pracować nad nową aranżacją tego pomieszczenia. 

W sytuacji, gdy stary pokój ma zbyt wiele za małych i nienadających się do użytku rzeczy (zwłaszcza mebli), warto kupić je w komplecie – wówczas będą tworzyć spójną pod względem kompozycyjnym całość (i będą tańsze). Wtedy warto porozglądać się za nowym biurkiem, łóżkiem, szafą i np. stolikiem do rysowania (oraz do zabawy). Ważne jest to, żeby już wówczas zastanowić się nad systemem organizacji tej dziecięcej przestrzeni. Co mam na myśli? Przede wszystkim wiklinowe kosze oraz przegródki na zabawki, pudełka do przechowywania i biblioteczkę na książki. Za ich sprawą sprzątanie pokoju będzie przebiegało szybciej i bardziej wydajnie. Z czasem dziecko nauczy się także, że każdy przedmiot ma swoje miejsce. 

Na co warto jeszcze zwrócić uwagę podczas aranżowania dziecięcego pokoju?

  • Kolory wbrew pozorom są bardzo ważne. To dzięki nim szybko można sprawić, że dziewczęcy pokój stanie się nie tylko modny, ale i przytulny. W tym wypadku można zaszaleć i pomalować każdą ze ścian na inny kolor albo malować je na przemian – wykorzystując dwa odcienie (tego samego albo różnych kolorów). Poza klasycznym pudrowym różem można dziecku zasugerować np. morską zieleń, lazur, kolor wrzosowy albo blady odcień żółtego. Jeśli Nasze dziecko lubi malować, to jedną ze ścian warto pomalować farbą tablicową – wówczas zyska dodatkową przestrzeń dla swojej plastycznej pasji. Oczywiście, zamiast na farby możemy postawić na tapety. W tym wypadku warto pamiętać o tym, że duże wzory optycznie pomniejszają przestrzeń. 
  • Aby dziewczęcy pokój zyskał nieco bardziej spersonalizowany charakter, można zamontować w nim elementy takie jak np.: lustro z dodatkowym rzędem haczyków (do wieszania różnych drobiazgów – np. gumek do włosów, pamiątek, czy biżuterii) albo korkową tablicę (ale taką, która zostanie powleczona wzorzystą tkaniną). 
  • Ciekawymi, a przy tym i efektownymi dodatkami mogą zostać również np. drewniane napisy, które zostaną powieszone bezpośrednio nad łóżkiem dziecka. Zamiast nich, można do tego samego celu wykorzystać kolorowe światełka typu cotton balls albo pompony.
  • W sytuacji, gdy pokój będzie urządzany dla bardzo małego dziecka, wówczas warto pamiętać o tym, żeby go nie zagracać zbyt wieloma jeszcze zbędnymi dla Naszego malucha rzeczami. Wtedy (na dobry początek) w zupełności wystarczy, jeśli zaopatrzymy się w wygodne siedzisko (może to być np. bujany wiklinowy fotel) do karmienia dziecka, łóżeczko, pojemną komodę i przewijak. Aby pokój Naszego maleństwa zyskał nieco ciepła i bardziej spersonalizowanego charakteru, potrzebne będą przede wszystkim stylowe dodatki oraz różnego rodzaju akcesoria. Mogą to być np.: puszysty i miękki dywan w delikatnym pastelowym odcieniu, naklejki na ścianę z dziecięcym (np. bajkowym) motywem, zawieszka z imieniem dziecka, kilka pluszaków, duży i wzorzysty abażur. 

Pokój dla dziewczynki w wieku szkolnym

Jak urządzić pokój dla dziewczynki? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Kiedy Nasza pociecha pójdzie do szkoły, będzie potrzebowała odpowiednich warunków do nauki. Wówczas przyda się jej przede wszystkim dobrze dopasowane do jej wzrostu biurko oraz fotel (najlepiej taki, które będzie można regulować i dostosowywać do wzrostu dziecka). Oprócz tego warto ją także zaopatrzyć w lampkę na biurko (zwłaszcza wtedy, gdy jej pokój jest ciemny i naturalne światło nie jest tam zbyt mocne). W kąciku można postawić liczydło. Przyda się też tablica i kreda albo ściana pomalowana specjalną czarną farbą, która będzie ją  imitowała. Jeśli wcześniej nie było żadnego regału na książki, to teraz rozważyć jego zakup. Na początek wystarczy pewnie podwieszana półka na książki, ale z czasem trzeba będzie wygospodarować bardziej pojemne miejsce – na nie tylko szkolne pomoce naukowe.

Poza przestrzenią do nauki trzeba w tym dziewczęcym pokoju wydzielić i odpowiednio zaaranżować także i przestrzeń do zabaw albo do różnego rodzaju gier. W tym wypadku przyda się stolik z pufami – dziewczynka będzie tam mogła przyjmować swoich gości. Jeśli pokój jest wystarczająco duży, to można w nim również zamontować jakiś sprzęt gimnastyczny. Na co warto postawić? Według mnie świetnie się w tym wypadku sprawdzi np.:

 • drabinka gimnastyczna,
 • ścianka wspinaczkowa,
 • materac gimnastyczny.

Co będzie pasowało do pokoju dla dziewczynki?

Jak urządzić pokój dla dziewczynki? Na co zwrócić szczególną uwagę?

 • oryginalne siedziska – np. piłki, które można wykorzystać również i do zabawy,
 • aplikacje i obrazki ścienne  – najlepiej z  jej ulubionymi bohaterami albo motywami (np. roślinnymi, zwierzęcymi),
 • haczyki, półki, torebki i wieszaki  – w (lub na) nich dziewczynka będzie mogła składować wszystkie swoje drobne bibeloty oraz różnego rodzaju akcesoria,
 • kolorowe ramki, do których razem wybierzecie Wasze ulubione zdjęcia (np. z wakacji albo jakichś innych ważnych dla Was wydarzeń),
 • kolorowe osłonki na doniczki – jeśli oczywiście w tym pokoju już są jakieś kwiaty doniczkowe.

Dodatkowe „gadżety”, które także mogą okazać się przydatne

 • huśtawka do pokoju – dla wielu dzieci jest to wręcz spełnienie ich marzeń – jeśli rozmiary pokoju na to pozwalają, to z pewnością warto im ją kupić; za jej sprawą dzieci popracują nad swoim zmysłem równowagi, wzmocnią mięśnie i poprawią koordynację ruchowo-wzrokową; w tym wypadku kluczowe jest to, aby dobrać ją pod kątem wieku oraz wagi Naszego dziecka,
 • mata do zabawy – szczególnie w przypadku tych nieco młodszych dzieci jest to niezbędny element wyposażenia pokoju; dzięki niej zabawa z pewnością będzie bezpieczniejsza; oprócz tego będzie przebiegać w bardziej komfortowych warunkach,  
 • domek dla lalek – nadal jest to jedna z najbardziej pożądanych przez dziewczynki zabawek; poza funkcją zabawową może pełnić również tę estetyczną; żeby jednak do tego doszło, trzeba by najpierw Nasze dziecko przekonać, że jego drewniana wersja będzie równie atrakcyjna, jak ta plastikowa (niestety, nie zawsze jest to łatwe).

A u Was jak to wygląda? Jakie macie pomysły i autorskie patenty na urządzanie pokoju dla dziewczynki?