Praca zdalna nie różni się bardzo od takiej, do której musimy dojechać. Tak samo wymaga skupienia, a także przygotowania się do niej. Jeśli mieszkasz samotnie, to przygotowanie do pracy nie stanowi większego problemu, albowiem musisz się zająć tylko sobą. Ciężej jest, jeśli w tym czasie na głowie masz jeszcze dzieci i cały pakiet z tym związany. Czy wtedy praca zdalna ma jakikolwiek sens? Należy sobie uświadomić, że praca w domu wygląda nieco inaczej niż ta poza domem i trzeba się do niej troszkę inaczej przygotować. Jeśli podejdziesz to tego rozsądnie, to na pewno wszystko ułoży się po Twojej myśli.

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek na to, jak zorganizować czas pracy przy dzieciach.

Praca zespołowa

Aby Twoja praca zdalna miała sens, musicie ustalić w domu pewne zasady. Jeśli Twoje dzieci są na tyle duże, by zająć się sobą samodzielnie, to właściwie nie masz się o co martwić. Przez kilka godzin dziennie będziesz mógł spokojnie pracować bez dodatkowych obowiązków. Jeśli jednak twoje pociechy to jeszcze małe dzieciaczki musicie wdrożyć w domu pracę zespołową. Na czas pracy jednego z rodziców, drugie zajmuje się maluchami. Później zamieniacie się rolami. Inaczej żadne z Was nie będzie mogło spokojnie wykonać swojej pracy, a zarywanie nocek na dłuższą metę jest niewskazane.

Przygotowanie do pracy

Praca zdalna to tak samo praca, przygotuj się więc do niej tak samo, jak np. do pracy w biurze. Wstań rano, zjedź śniadanie, weź prysznic, ogól się, ubierz się, a nawet zrób make-up. Siedzenie w pidżamie czy w porozciąganym dresie potrafi mocno rozleniwić. A to bardzo źle wpływa na efektywność wykonywanych zadań. Krótko mówiąc, do pracy należy się przygotować.

Czas na pracę

Jeżeli masz ustalone konkretne godziny, w jakich musisz pracować, to sprawa jest oczywista. Organizujesz dzień tak, aby właśnie w tych godzinach poświęcić się pracy. Jeżeli jednak masz nienormowany czas pracy, najlepiej ustal go sam. Dzięki temu łatwiej będzie Ci być na bieżąco z zadaniami służbowymi, jak i prywatnymi. Zarówno tobie, jak i Twoim domownikom będzie łatwiej dostosować się do chwilowych zmian, jakie nastąpiły w Waszym życiu.

Plan działania

Fakt, że teraz pracujesz zdalnie, nie zwalnia Cię z obowiązku przygotowania się do pracy. No, chyba że możesz sobie pozwolić na to, by usiąść do pracy o dowolnej godzinie. Taki scenariusz jest niestety mało możliwy, mając w pod opieką w domu dzieci 🙂 Lepiej dla Ciebie, jeśli wszystko sobie rozplanujesz. Konkretniej mówiąc, stwórz plan pracy. Wypisz wszystkie zadania służbowe, które masz do wykonania, a następnie sumiennie je wykonuj. Dzięki temu szansa, że czegoś zapomnisz, znacznie maleje.

Rozpraszacze

Jak już doskonale wiesz, będąc w domu, nie łatwo jest nic nie robić. W domu zawsze jest coś do zrobienia, a dodatkowo są te wszystkie rozpraszacze. Telefon, facebook, fajny film w tv, radio i tym podobne. Jak już ustaliliśmy praca zdalna to również praca. Pod okiem kierownika nie używałbyś telefonu, nie pozwoliłbyś sobie na oglądanie telewizji. Czemu więc pozwalasz sobie na to w domu? Jeśli więc przygotowałeś się już do pracy, ustaliłeś jej godziny i wypisałeś plan działanie, to trzymaj się go. Wszelkie rozpraszacze należy odłożyć na bok, a najlepiej wyłączyć.

Czas na lunch

Jak w każdej pracy tak i podczas tej zdalnej musisz coś jeść. Najlepszym rozwiązaniem będzie planowanie posiłków na cały tydzień i przygotowywanie ich na przykład dzień wcześniej. Dzięki temu nie będziesz tracić czasu na gotowanie w trakcie czasu pracy. Im szybciej zaspokoisz swój głód, tym szybciej skończysz swoje obowiązki służbowe. Planowane posiłki to również udogodnienie dla reszty domowników, a szczególnie dla rodzica, który zajmuje się dziećmi w trakcie Twojej pracy.

Praca zdalna, szczególnie jeśli w domu są małe dzieci, bywa ciężka. Dla przykładu weźmy, chociażby skupienie się podczas hałasu. Dla niektórych to wręcz niemożliwe. Krzyki i płacz maluchów potrafią nieźle dekoncentrować nawet podczas gotowania obiadu, co dopiero podczas pracy umysłowej. Nie zapomnij więc by robić sobie przerwy w pracy. Choćby takie krótkie dla wyciszenia. Dlatego tak ważne jest, zorganizowanie wszystkiego, co może Wam pomóc w tym czasie. Również zaplanowanie zajęć dla dzieci, głównie takich, które nie będą zbyt hałaśliwe.