W obecnej sytuacji związanej z koronawirusem należy bardziej zadbać o higienę osobistą. Zaleca się między innymi częstsze mycie rąk, zachowanie odpowiednie odległości od innych osób, nie dotykanie twarzy. Jak w tej całej sytuacji zadbać o odpowiednią higienę dziecka, które jeszcze nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji ? Za higienę osobistą dziecka głównie odpowiadają rodzice, w związku z tym to na nich spoczywa cała odpowiedzialność. Podpowiadamy zatem jak należy zadbać o czystość maluchów i chronić je przed niechacianym kontaktem z wirusami i bakteriami.

Kilka prostych rad na zwiększenie higieny naszych pociech.

Malutkie dzieci są w 100 % zależne od swoich rodziców. To właśnie rodzice myją swoje dzieci, przewijają, karmią i zabawiają przez całe dnie. To jednak nie oznacza, że tak małe dziecko nie jest narażone na kontakt z wirusami i bakteriami. Co więc powinni robić opiekunowie by zminimalizować ryzyko infekcji.

Dokładne mycie rąk.

Nie tylko swoich, ale i rączek dziecka. Jak wiemy maluchy często wkładają rączki do buzi, szczególnie podczas ząbkowania. Łatwo wtedy o przeniesienie wirusa wprost do buzi. Chusteczki nawilżane w tym przypadku nie wystarczą, lepiej maluchowi umyć rączki pod bieżącą wodą z dodatkiem mydła.

Kilka razy dziennie myć dziecku buzię.

W tym przypadku również nie zaleca się przecierania buzi chusteczkami nawilżonymi, wszelkie zabrudzenia i niewidzialne wirusy mogą zostać tylko roztarte po twarzy. Umyj dziecku buzię wodą z mydłem, a następnie przetrzyj do sucha czystym ręczniczkiem. Maluchy lubią trzeć zaspane oczka rękami lub z ciekawości wpychać palce do nosa. Nie trudno wtedy o przeniesienie infekcji.

Wyparzaj butelki i smoczki.

Jeśli nie posiadasz sterylizatora to nie przejmuj się, nasze matki radziły sobie bez tego. Wystarczy przelać wszystko wrzącą wodą z czajnika. Dzięki temu np. smoczek, który często ląduje na podłodze nie będzie siedliskiem bakterii.

Regularnie obcinaj dziecku paznokcie.

Pod paznokciami gromadzi się wiele brudu i drobnoustrojów, które ciężko jest wymyć. Warto więc obcinać dziecku pazurki by zminimalizować ryzyko zakażenia wirusami. Dodatkowo zwiększamy tym higienę dłoni, gdyż palce z krótkimi paznokciami można o wiele łatwiej i dokładniej wymyć.

Codzienna kąpiel.

Wieczorna kąpiel to dla każdego malucha relaks, a także zabawa. Pamiętaj by porządnie wymyć maluchowi uszy, stópki, włoski, a także szyję i kark. Na koniec kąpieli wypłucz malucha pod bieżącą wodą by spłukać z niego wszelkie mydliny. Dzięki temu maluch nie tylko będzie czyściutki, ale także jego ciałko będzie zrelaksowane przed snem.

Dopilnuj aby dziecko miało zawsze czyste ubranko.

Lekarze zalecają pranie ubrań, a także pościeli i ręczników w minimum 60 stopniach. W przypadku maluchów jest to bardzo łatwe, gdyż ich ubranka są zazwyczaj bawełniane. Śmiało więc ubieraj malucha codziennie w czyste ubranko i pidżamkę. Malutkie ubranka szybko wysychają w związku z czym pranie nie stanowi tu żadnego problemu.

Jak to jest ze starszymi dziećmi ?

Im dziecko starsze tym więcej widzi i wie. Jego nauka głównie polega na kopiowaniu czynności jakie wykonują rodzice. Dawajmy więc dzieciakom jak najlepszy przykład. W końcu to od nas zależy jak będą dbać o swoją higienę.

Przypomnienie o myciu rąk.

Warto przypominać dziecku o częstszym myciu rąk. W szczególności jeśli wracamy z dworu bądź siadamy do posiłku. Pomimo iż dziecko świetnie już jada sztućcami pokusa przetarcia buzi rękami podczas jedzenia jest u dzieci często nieodparta. Zdecydowanie lepiej robić mając czyste ręce.

Zasłanianie buzi podczas kichania, kaszlu, a nawet ziewania.

Należy tłumaczyć dziecku już od najmłodszych lat, że zasłanianie buzi jest dla nich i innych osób wokół bardziej higieniczne. Najlepiej jeśli dziecko będzie miało przy sobie paczkę chusteczek higienicznych. Po użyciu chusteczkę należy wyrzucić, a ręce oczywiście umyć.

Przycinanie paznokci.

Starsze dzieci co prawda nie wkładają już rąk do buzi tak jak w przypadku niemowlaków, nie mniej jednak jak już było wspomniane wyżej pod paznokciami gromadzi się sporo brudu. Łatwo jest więc przenosić wirusy, które ciężko jest wymyć.

Mycie zębów.

Dzieci, które posiadają już wszystkie ząbki powinny je myć przynajmniej 2 razy dziennie. Jak zachęcić dziecko do szczotkowania zębów. Możesz postawić na umywalce lusterko by maluch widział co robi, tak jak i Ty kiedy myjesz zęby. Możecie też myć zęby wspólnie o tych samych porach. Dzięki temu będziesz w stanie kontrolować czy robi to poprawnie i ile czasu na to poświęca. Mycie zębów, a także płukanie gardła odpowiednimi płynami znacznie usuwa wiele bakterii z jamy ustnej.

Czyszczenie zabawek.

Jak wiemy dzieci najczęściej bawią się na podłodze. W związku z tym wszelkie zabawi mają kontakt z wieloma bakteriami, które łatwo mogą się przenieść na ręce, a następnie do dróg oddechowych. W tym czasie warto rozłożyć dziecku na podłodze koc, który wieczorem można szybko przeprać, a zabawki przemyć pod bieżącą wodą z mydłem.

Odzież i kąpiel.

Starsze dzieci są bardziej aktywne, w związku z tym szybciej się brudzą choćby podczas zabawy. Ważne jest to aby dziecko codziennie brało prysznic, a także miało na sobie czyste ubranka. Pamietajmy, że wieczorna kąpiel może być dla dziecka również świetną zabawą 🙂 

Jeżeli będziemy nawoływać nasze dzieci do dbania o higienę osobista od małego to w nastoletnim wieku nie będą one miały z tym najmniejszego problemu. Mycie rąk, czy używanie chusteczek jednorazowych będzie dla nich tak naturalne jak oddychanie. Dbanie o to by dzieciaki myły zęby czy też starannie brały kąpiel nie jest niczym nadzwyczajnym. Wynika to tylko z troski o jego zdrowie i dobre wychowanie. A jak to się od dawna mawia, takie rzeczy wynosi się z domu.