Dzień Dziadka i Dzień Babci – co podarować im na prezent, żeby ten dzień naprawdę był wyjątkowy?

Wiele osób, i to bez względu na wiek, pod koniec grudnia albo na początku stycznia przypomina sobie, że zbliża się termin Dnia Babci (21. 01.) i Dnia Dziadka (22. 01.). Wszyscy chcą te dni (często łącznie) w jakiś wyjątkowy sposób uczcić i spowodować, żeby na długo zapadły w pamięci obojga dziadków. Tylko jak to zrobić?

Dzień Dziadka i Babci – co dać na prezent? To jedna z pierwszych myśli, jaka się wtedy  nasuwa. Oczywiście na to pytanie nie ma jednej właściwej odpowiedzi, bo i dziadkowie, i ich rodziny są różne – mają odmienne upodobania, gusta, preferencje oraz zwyczaje. Każdorazowo więc najlepiej sprawdzą się spersonalizowane podarunki.

Pomysły na prezent(y) z okazji Dnia Dziadka i Dnia Babci

Dzień Dziadka i Dzień Babci – co podarować im na prezent, żeby ten dzień naprawdę był wyjątkowy?

Dla większości dziadków największy prezent to pamięć i obecność (najlepiej na co dzień) tych, których najbardziej kochają – czyli ich bliskich (dzieci, wnuków, prawnuków). Oczywiście członkowie ich rodzin mają często, przynajmniej w tej materii, odmienne zdanie. Zazwyczaj (poza tym, że na co dzień się o nich troszczą i im pomagają) wychodzą z założenia, że powinni przygotować dla Nich coś wyjątkowego. W wielu domach na hasło „Dzień Dziadka i Babci – co dać na prezent” od razu nasuwa się jedno – przede wszystkim piękne i spersonalizowane życzenia. W sytuacji, gdy jest to możliwe, składa się im je osobiście, jednak teraz bardziej odpowiednią (i bezpeiczną) formą będzie ta zapośredniczona. Opcji do wyboru jest kilka (telefon z życzeniami, wiadomość elektroniczna albo papierowa). 

Według mnie dziadkom największą przyjemność sprawi ta papierowa. Dla Nich otrzymanie kartki z życzeniami to powrót do czasów, gdy byli młodzi. Poza tym taką estetycznie wykonaną kartkę z życzeniami mogą później wyeksponować w jakimś reprezentacyjnym miejscu i cieszyć się nią zawsze wtedy, gdy przyjdzie im na to ochota. Zamiast stawiać na gotową kartkę (i z  odpowiednim rysunkiem, i z życzeniami), lepiej wykonać ją własnoręcznie – w takim przypadku warto postawić na inwencję twórczą, wyobraźnię oraz zdolności plastyczne Naszych dzieci. Jeśli któreś z nich przejawia oprócz tego zacięcie poetyckie, to takie zdolności również warto wykorzystać – w końcu nie każdy dziadek, czy babcia mogą się poszczycić wierszykiem, który napisał/a (specjalnie dla Nich) wnuk albo wnuczka.

Poza życzeniami przyda się także jakiś dodatkowy podarunek. Wcale nie musi to być coś drogiego i kupionego w sklepie. W tym wypadku również można postawić na rękodzieło (przynajmniej częściowe). Większość dziadków bardzo lubi przeglądać klasyczne papierowe albumy ze zdjęciami – z pewnością więc można im taki sprezentować. Warto pomyśleć o podpisach pod zdjęciami (wówczas taki album będzie i bardziej praktyczny [nie będą się musieli domyślać skąd/z jakiej okazji pochodzi dane zdjęcie] i równocześnie spersonalizowany).

Własne zdjęcia można wykorzystać jeszcze na kilka innych sposobów. Jeden z lepszych patentów na ich ponowne użycie, to stworzenie kalendarza, w którym kolejne kartki (czyli miesiące) będą przedstawiały wybrane przez Nas fotografie. Na jakie zdjęcia postawić? Fotografie wnuków z pewnością podbiją ich serca, ale można także pokusić się o album w stylu retro. Wówczas można poszperać wśród tych wykonanych przed laty i stworzyć album, w którym prym będą wiodły zdjęcia Naszych dziadków z ich młodości.

Większość babć oraz dziadków nie wyobraża sobie dnia bez kubka/filiżanki aromatycznej kawy lub herbaty. Tego rodzaju ich przyzwyczajenie także można potraktować jako inspirację na stworzenie unikatowego prezentu. W tym celu warto kupić dwa (najlepiej białe) porcelanowe kubki i specjalne farbki do malowania na szkle. Później nie pozostaje już nic innego, jak tylko pięknie przyozdobić taki szklany kubek – jeśli nikt  z rodziny nie przejawia zdolności plastycznych, to można sobie wcześniej wyciąć jakiś szablon np. z bloku technicznego i później tylko go odrysować i pomalować. Zresztą, równie dobrze można postawić na sam podpis. W końcu wykonany przez Nas napis „Najlepsza Babcia/Dziadek na świecie” sprawi im tyle samo radości, co piękne ornamenty kwiatowe albo  np. abstrakcja. Oczywiście do takiego kubka można im także sprezentować zapas aromatycznych kaw i/lub herbat (także ziołowych). Jeśli do tego dodać miód z ekologicznej pasieki, to taki prezent z pewnością będzie i praktyczny, i atrakcyjny pod względem wizualnym i organoleptycznym.

Jeśli jednak w Waszej rodzinie jest jakiś mały artysta – plastyk, to niech przygotuje dla dziadków coś wyjątkowego – np. ich portret albo widok na ich dom wraz z fragmentem przylegającego do niego ogrodu. Nie musi to być jego (ani ich) wierna kopia – bardziej będą się w tym wypadku liczyły same chęci oraz pomysł. Zresztą, dla dziadków dzieło ich wnuków i tak będzie najpiękniejsze.

Dzień Dziadka i Babci – co dać na prezent? Weź pod uwagę pasje i zainteresowania dziadków

Dzień Dziadka i Dzień Babci – co podarować im na prezent, żeby ten dzień naprawdę był wyjątkowy?

Zamiast kupować kolejny zestaw przypadkowych kosmetyków albo czekoladek, lepiej przypomnij sobie, co Twoi dziadkowie lubią robić i jak spędzają wolny czas. To może być kluczowy trop w zakresie podarowania im trafionego prezentu. Jeśli np. babcia bardzo lubi robić na drutach, to można zaopatrzyć ją w zapas różnokolorowych włóczek. Do nich można dołożyć jakąś literaturę fachową na ten temat – wówczas będzie ona miała okazję, żeby jeszcze bardziej podszkolić się w tej swojej pasji. 

W sytuacji, gdy uwielbia spędzać czas w kuchni – przede wszystkim lubi piec i/lub gotować, to wtedy można kupić jej jakiś sprzęt albo akcesoria, które ułatwią jej pracę. Może to być np. blender, nowy mikser, zestaw bambusowych desek do krojenia albo po prostu nowe foremki do ciastek (np. takie silikonowe, których jeszcze nie ma na swoim wyposażeniu).

Jeśli dziadek lubi majsterkować, to z pewnością przyda mu się nowa skrzynka na narzędzia albo np. nowa wiertarka/wkrętarka.

Warto także przypomnieć sobie, jak urządzony jest ich dom. Jeśli jest w nim dużo kwiatów, to można pójść tym tropem, ale tym razem, zamiast kupować kolejny bukiet tych ciętych, lepiej kupić im coś trwalszego – w doniczce. Oferta jest teraz bardzo szeroka – storczyki, anturium, kwitnące grudniki i wiele innych. Być może tym razem warto podarować im coś nieco bardziej egzotycznego – np. drzewko pomarańczowe albo cytrynowe. Do niego można dołączyć np. kilka paczek egzotycznych nasion, żeby w sezonie wiosenno – letnim mogli sobie posadzić i wyhodować w ogrodzie nowe rośliny (tym razem niekoniecznie kwitnące).

Z kolei, gdy w ich salonie za szklaną gablotą połyskują filiżanki z różnych serwisów, to wtedy być może dobrze byłoby się rozejrzeć za jakimś kolejnym unikatowym egzemplarzem – najlepiej ręcznie malowanym (nowym lub już „wiekowym”, ale  przez to właśnie cenniejszym – nie tylko pod względem walorów estetycznych).

Bez względu na wiek dziadków warto także zatroszczyć się o ich codzienny komfort i o zdrowie. Być może zepsuł im się ciśnieniomierz albo termometr. Jeśli nie, to warto ich zaopatrzyć w nowy ocieplany termofor oraz np. w podgrzewany koc.

Z kolei idąc tropem ich zainteresowań, warto przypomnieć sobie, jakich autorów książki najchętniej czytają. Wówczas można im kupić cały zestaw publikacji tego ulubionego albo poszukać kogoś nowego, kto według Was również przypadnie im do gustu. 

W sytuacji, gdy lubią razem oglądać stare filmy i np. musicale, można im kupić zestaw tych ukochanych, do których będą mogli wracać zawsze wtedy, gdy najdzie ich na to ochota.

Jeśli chodzi o muzykę – to również może być dobry trop – może przydałoby im się nowe radio w kuchni lub w salonie, a może ich magnetofon odmówił posłuszeństwa. Jeśli dodać do tego płytę ulubionego wykonawcy, to trafiony w punkt prezent murowany.

Kiedy żadna z tych opcji nie przypadnie (według Was) im do gustu, to zawsze możecie postawić na bezpieczny zestaw pachnących i naturalnych mydeł i kul do kąpieli. Do tego można dodać kilka balsamów i maseł do ciała – zawsze się przydadzą. Tak samo będzie z ciepłym szalem, rękawiczkami albo np. zestawem ich ulubionych (od lat tych samych) słodyczy.

Jeśli nadal na hasło „Dzień Dziadka i Babci – co dać im na prezent” nie macie żadnego konkretnego pomysłu, to skorzystajcie z pomocy innych – Waszych mam, cioć, przyjaciół, a nawet kolegów z pracy. Dzięki takiej poszerzonej „burzy mózgów” z pewnością uda się Wam wymyślić coś, co będzie zgodne i z upodobaniami Waszych dziadków, i z budżetem, który będziecie mogli w tym roku akurat na ten konkretny cel przeznaczyć.

Poza życzeniami i prezentami warto pamiętać o jednym – nic im nie zastąpi Naszej pamięci, obecności i codziennej troski o Nich i o ich potrzeby. I nawet jeśli teraz spotkania face to face nie są możliwe, to można przecież utrzymywać z nimi kontakt w inny sposób – częściej dzwonić, pamiętać o Nich podczas robienia np. sobotnich zakupów (wtedy można im coś podrzucić osobiście albo przez kuriera. Dla Nas to nic takiego, a dla Nich pomoc, o jaką pewnie głupio jest im prosić).

A u Was jak to wygląda? Już macie jakieś fajne pomysły na prezenty dla Babci i Dziadka z okazji ich święta? Może się nimi z Nami podzielicie?