Czy pijesz kawę w ciąży?

Wiele osób poczuwa się do obowiązku, żeby zwracać uwagę ciężarnej, gdy ta (w ich mniemaniu) zachowuje się w sposób, który może być szkodliwy dla niej i/lub dla dziecka. Tak jest np. z piciem kawy – szczególnie w miejscach w publicznych albo w szerszym domowym, czy też np. przyjacielsko – sąsiedzkim gronie. Czy rzeczywiście „obcy” mają prawo w ten sposób ingerować w zachowania ciężarnej?

Reagować, czy zachować swoje zdanie i/lub wiedzę dla siebie?

Czy pijesz kawę w ciąży?

Warto zastanowić się najpierw, jakie intencje ma osoba, która zadaje to pytanie. Jeśli wynikają one z troski i faktycznej wiedzy na ten temat, to być może powinno się takiej osoby przynajmniej wysłuchać. Jeśli jednak dana mama już konsultowała jej picie z lekarzem prowadzącym ciążę, to raczej nie ma takiej potrzeby, żeby zapoznawała się z opiniami innych – przynajmniej w tej materii. Warto jeszcze dopowiedzieć, że wiele osób lubi po prostu innych pouczać, a czas ciąży to świetna okazja, żeby zacząć to robić. Każda przyszła mama musi się na to przygotować – przede wszystkim psychicznie oraz mentalnie.

Za i przeciw kawie

Czy pijesz kawę w ciąży?

Zdania (również naukowców) na temat kawy, a mówiąc konkretniej zawartej w niej kofeiny, są podzielone. Z niektórych wyników badań przeprowadzonych w ostatnich latach wynika, że przekroczenie 200 miligramów kofeiny w ciągu dnia może wpłynąć w sposób negatywny na przebieg ciąży oraz na późniejszy prawidłowy rozwój dziecka. Udało się również dowieść, że przekroczenie 300 miligramów kofeiny na dobę zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu. Oprócz tego może poskutkować urodzeniem dziecka z niższą (niż dzieci matek niepijących tyle kawy) masą ciała.

W jaki sposób działa na ludzki organizm kofeina?

Czy pijesz kawę w ciąży?

Gdy jest spożywana w nadmiarze może:

 • odwadniać,
 • podnosić ciśnienie,
 • powodować bezsenność,
 • stać się przyczyną nadmiernej potliwości,
 • zaburzyć pracę serca i nasilić bóle charakterystyczne podczas choroby niedokrwiennej tego organu,
 • niekorzystnie wpływać na układ pokarmowy – np. podrażnić żołądek, stać się przyczyną zgagi oraz mdłości,
 • wypłukiwać z organizmu wapń i magnez – tym samym przyczyniać się do pogorszenia stanu zębów i do osłabienia kości,
 • zaburzyć wchłanianie żelaza, a to z kolei może doprowadzić do anemii,
 • zacząć pobudzać ośrodkowy układ nerwowy, korę mózgową, nerw błędny oraz ośrodki, które odpowiadają za kurczliwość naczyń krwionośnych oraz za oddychanie.

Kawa ma także zalety:

 • zmniejsza zmęczenie fizyczne oraz psychiczne,
 • zwiększa naszą efektywność intelektualną,
 • przyspiesza przemianę materii,
 • wykazuje działanie moczopędne,
 • zmniejszyć ryzyko cukrzycy,
 • zmniejszyć ryzyko depresji,
 • zmniejszyć ból mięśni,
 • zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów (np. raka jelita grubego, piersi, czy wątroby),
 • chronić przed chorobą Parkinsona,
 • pobudza wydzielanie soku żołądkowego.

W jakie sposób kawa może wpłynąć na płód?

Czy pijesz kawę w ciąży?

Poza wyżej wymienionymi działaniami, za jej sprawą może dojść do poronienia – na skutek zmiany dotychczasowej gospodarki hormonalnej. Oczywiście taki efekt daje spożywanie dużej ilości kawy.

Ponadto najnowsze badania potwierdziły, że kobiety, które spożywają nawet stosunkowo niewielkie ilości kofeiny, mogą urodzić dzieci, które później będą bardziej narażone na nadwagę. Wynika to z tego, że udało się wykryć związek między piciem kofeiny (jedna, dwie kawy), a wzrostem masy niemowląt. Oprócz tego z ustaleń naukowców wynika również, że skuteczność metody in vitro jest większa, gdy kobieta nie pije wtedy kawy.

Na tym nie koniec, bo kawa, którą spożywa kobieta w ciąży, jest wydalana z jej organizmu aż przez 11 godzin. W przypadku kobiet niebędących w odmiennym stanie, proces ten zachodzi przez zaledwie 3 godziny – widać więc wyraźnie, że o przedawkowanie tej dozwolonej w ciągu dnia dawki kofeiny naprawdę łatwo.

Zawartość kofeiny w kawie i nie tylko

Czy pijesz kawę w ciąży?

Wbrew pozorom nie tylko kawa ma w swoim składzie kofeinę. Poza nią jest ona obecna np. w czekoladzie, w kakao, napojach energetycznych oraz np. w czarnej herbacie. Ile kawy jest w kawie? To też zależy, bo:

 • espresso (250 ml) – zawiera 425 mg kofeiny,
 • latte i cappuccino (250 ml) – 150 mg kofeiny,
 • kawa z ekspresu przelewowego (250 ml) – 135 mg kofeiny,
 • kawa parzona (250 ml) – 95 mg,
 • kawa rozpuszczalna (1 łyżeczka tej kawy) –  30 mg kofeiny.

Jak już wcześniej wspominałam większość naukowców utrzymuje, że kobieta w ciąży nie powinna przekraczać dziennie 200 mg kofeiny. Jednak środowisko medyczne jest w tym wypadku podzielone. Część badaczy stoi bowiem na stanowisku, że powinno to być 150, a nawet zaledwie 50 mg w ciągu dnia. Warto jeszcze dopowiedzieć, że niektórzy naukowcy utrzymują, iż prowadzone przez nich badania nie wykazały istnienia żadnego bezpośredniego związku między spożyciem kofeiny (w postaci np. kawy) w okresie ciąży a spadkiem masy urodzeniowej noworodka. Według ich opinii wszystko jest uzależnione od indywidualnych fizjologicznych predyspozycji danej ciężarnej – głównie od metabolizmu kofeiny.

Sama (z)decyduję, ale czy muszę się innym z tego tłumaczyć?

Czy pijesz kawę w ciąży?

Każda przyszła mama musi z wielu rzeczy (na czas ciąży) zrezygnować. W przypadku pań niewyobrażających sobie życia bez kawy całkowita z niej rezygnacja może być naprawdę trudna. Co zatem zrobić? Według mnie warto to skonsultować z lekarzem, który prowadzi daną ciążę, bo on na podstawie aktualnych wyników badań, stanu zdrowia matki i dziecka z pewnością będzie w stanie udzielić precyzyjnych wytycznych. 

Zakładając, że już na nią (w ograniczonych ilościach) wyraził zgodę – nie trzeba raczej całkowicie z tej filiżanki kawy w ciągu dnia rezygnować. Mozę warto  wtedy po prostu wsłuchać  się w swój organizm? Znam przykłady mam, które podczas pierwszego trymestru nie mogły znieść jej zapachu, a wcześniej nie wyobrażały sobie bez niej żadnego poranka. 

Wracając do naszego głównego tematu – jak reagować na to kolejne, mimo wszystko chyba zbyt wścibskie pytanie? Wiele pewnie zależy od tego, kto pyta. Inaczej potraktujemy najbliższą rodzinę i przyjaciół, a inaczej kompletnie obce osoby, które będą chciały nas pouczać np. na ulicy, czy w kawiarni.

Najważniejsze to zachować zdrowy dystans i nie dać się wytrącić z równowagi, bo taki nagły przypływ negatywnych emocji może podnieść przyszłej mamie ciśnienie znacznie bardziej niż ta jedna wypita w ciągu dnia kawa.

Może ona również pokusić się o „oddanie pytania” – i zrewanżować się równie subtelnym, ale to już zależy i od humoru, i od usposobienia konkretnej kobiety. W końcu nie każda będzie chciała się wdawać w tego rodzaju słowne „wymiany ciosów” z obcymi oraz nie do końca przewidywalnymi (w zakresie ich reakcji) osobami.

Być może więc w ogóle nie powinno się w przypadku tego rodzaju sytuacji reagować. Można przecież udawać, że się tego pytania nie usłyszało albo że się nie ma czasu na tego rodzaju „pogawędki”.

A może bezkofeinowa?

Być może niektóre z mam szukają jednak jakiejś w miarę dobrej alternatywy (czy też po prostu zamiennika) dla kawy, która zawiera kofeinę. W tym wypadku do wyboru (rozważenia) jest co najmniej kilka opcji:

 • kawa bezkofeinowa,
 • kawa zbożowa.

Oczywiście to nie jest to samo, ale odpowiednio przyrządzona i doprawiona (np. cynamonem albo kardamonem) z pewnością powinna dobrze smakować. Trzeba również mieć na uwadze także i to, że o „działaniu” takiej „oszukanej” kawy będzie decydowała nasza podświadomość. Jeśli więc przyrządzimy ją sobie w tym samym (co zawsze) kubku lub filiżance, a oprócz tego będzie to ta sama pora, co zwykle – to istnieje pewna szansa, że na nas „zadziała” (w tym pozytywnym, energetycznym znaczeniu).

A u Was jak to wygląda(ło) – pytano Was o picie kawy w ciąży?

Pozdrawiam,

Marzena 🙂