Na początek ustalmy podstawową kwestię. Każda nauka ma sens pod warunkiem, że się do niej przykładamy. Jako dorośli ludzie wiemy, że zajęcia szkolne często nie wystarczały aby odpowiednio przyswoić zakres materiału. Po lekcjach uczyliśmy się w domu. Pomagali nam rodzice, starsze rodzeństwo, niekiedy mieliśmy korki. Wiemy także, że jeśli przykładaliśmy się do tego, przynosiło to wymierne rezultaty. W czasach gdy my chodziliśmy do szkoły naukę zdalną można było określić jako praca domowa.

Dziś dzieciaki stoją przed nie lada wyzwaniem na miarę swoich czasów. Nauka, którą znali dotychczas została bowiem zwieszona z powodu epidemii. Początkowo nauczyciele przyszykowali dla swoich uczniów krótką listę prac domowych, tak aby dzieci nie osiadły na laurach. Jednak z powodu przedłużającej się przerwy od szkoły, która ma potrwać wstępnie do 10 kwietnia, ministerstwo edukacji postawiło wprowadzić nowe przepisy odnośnie nauki zdalnej.

Nauka zdalna w praktyce.

Zarówno nauczyciele jak i rodzice mają wątpliwości odnośnie nauki online, a dokładniej tego, że polski system nie był i nie jest na to odpowiednio przygotowany. Aby taki model nauczania przynosił efekty należy się do niego odpowiednio przygotować. Jak już było wyżej wspomniane należy podejść do sprawy poważnie i przyłożyć się do nauki. Na ten czas warto znacznie ograniczyć dziecku dostęp do wszelkich rozpraszaczy takich jak : social media, gry, a nawet komunikatory typu Messenger, Whats app itp.

Nauka zdalna może też być dla niektórych rodzin sporym problemem. Albowiem są rodziny, które w domu nie posiadają komputera czy też stałego dostępu do internetu. Co zrobić w sytuacji gdy rodzinne finanse nie pozwalają dziecku na naukę zdalną ? W takim przypadku należy skonsultować problem ze szkołą do której uczęszcza dziecko. Szkoła z pewnością przygotowała coś na taką okoliczność.

Nauka na ocenę.

Dotychczas nauczyciele nie byli zobowiązani do systematycznego wykładania wiedzy online, a uczniowie nie byli przymuszani do uczestnictwa w takowych zajęciach. Taka rzeczywistość zmieni się jednak już od najbliższego poniedziałku dla wszystkich uczniów. Rozporządzenie ministra edukacji będzie upoważniać nauczycieli do wystawiania ocen swoim uczniom, a także do sprawdzania ich obecności. Ma to na celu zachowanie ciągłości w realizacji podstawy programowej by znacznie zredukować zaległości, które mogą powstać.

Nauka online ma też swoje plusy. W dobie internetu dzieciaki mają praktycznie nieograniczony dostęp do wszelkich materiałów. Dodatkowo, w domu zawsze ktoś jest, więc w łatwy sposób mogą poprosić o pomoc z niezrozumiałym dla nich materiałem. Nie ma więc mowy o tym, że się czegoś nie wiedziało.

Jak pomóc dzieciom w nauce?

Dzieci, które uczęszczają do szkoły podstawowej w większości nie wiele są w stanie zrobić bez opieki i nadzoru rodziców. To właśnie na nas rodzicach, spoczywa obowiązek aby przypilnować dzieci w nauce i to nie tylko podczas zajęć online. Jak możemy pomóc naszym dzieciom w obecnej sytuacji?

1. Zapoznać się z materiałami jakie będą obowiązywały na czas nauki zdalnej.

Dzięki temu łatwiej będzie nam dopilnować dzieciaki, a także sprawdzić czy faktycznie wszystko zostało zrobione. Kontroluj zatem jak idzie Twojemu dziecku, zaległości bardzo ciężko się nadrabia.

2. Przypilnować aby dzieci kładły się i wstawały o odpowiednich godzinach.

Fakt, że zajęcia będą odbywać się w domu, a nie w szkole nie oznacza, ze można bagatelizować kwestię snu. Wypoczęte dziecko szybciej będzie przyswajać wiedzę.

3. Przyszykować ucznia do zajęć.

Czyli zapewnić dziecku ciszę i spokój na czas nauki. Zadbać o to by podczas zajęć było najedzone i miało pod ręką coś do picia. Dzieciaki są sprytniejsze niż nam się wydaje, każda wymówka by przerwać naukę jest dobra. W domu, najlepszą wymówką będzie więc głód i pragnienie.

4. Pomoc w nauce.

W szkole nauczyciele sprawują pieczę nad naszymi dziećmi, po szkole rodzice. Zapytaj czy maluch nadąża z lekcjami, czy aby na pewno nie potrzebuje Twojej pomocy. Czasem zwykłe wyszukanie odpowiednich informacji w internecie może stać się dla dziecka problematyczne. Pamiętajmy, że w sieci jest również wiele treści, które znacznie odbiegają od prawdy, a młody umysł może jeszcze nie odróżniać fałszu od prawdy.

5. Wspólna nauka.

Dla niektórych dzieci pomocne może okazać się wspólne uczenie. Skoro więc i tak jesteś w domu z maluchem uczcie się wspólnie. Dla Twojego dziecka nauka może okazać się wtedy fenomenalną zabawą, a nie tylko codziennym obowiązkiem. Jakby nie patrzeć to również czas jaki spędzicie wspólnie.

Oczywiście wiele dzieci tęskni za klasową codziennością i kolegą z ławki. Warto przypominać im, że to tylko okres przejściowy. Wytłumaczyć, że taki stan nie będzie trwał w nieskończoność i niebawem wrócą do szkoły, spotkają się ze swoimi przyjaciółmi. A także, że właśnie dlatego warto jest przyłożyć się do nauki w domu, by później móc cieszyć się ze spotkań, a nie spędzać czas na nadrabianiu zaległości.