Od najbliższego poniedziałku na dwa tygodnie wszelkie placówki oświatowe, kina, teatry zostaną zamknięte. Wprowadzona została kwarantanna, która na celu ma zapobiegnięcie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Na ten czas władze zalecają pozostanie w domu i ograniczyć wyjście tylko na ewentualne zakupy.

W związku z odgórnym państwowym postulatem wielu rodziców spędzi ten czas z dziećmi w domu. My zaś podpowiadamy jak ten czas aktywnie spożytkować by do domu nie wkradła się monotonia.

Precz z nudą 🙂

Poniżej przedstawiamy 8 pomysłów na aktywne spędzanie czasu w domu:

1. Nadrobienie zaległości szkolnych

Może to nie jest jakaś super rzecz, którą dziecko chciało obecnie robić w domu, jednakże należy pamiętać o tym, że odwołane zajęcia szkolne nie są powodem do tego by osiąść na laurach. Wiele szkół przygotowało dla dzieci materiały które należy przerobić w domu. Zakres materiałów jest znacznie mniejszy niż podczas szkolnych zajęć, więc bez problemu każdy uczeń z pomocą rodziców powinien sobie z tym poradzić w domowym zaciszu. Pamiętajmy, że wszystkie zaległości odkładane w czasie ciężko się później nadrabia, warto być na bieżąco.

2. Gry Planszowe

Wspaniałą rodzinna rozrywką są wszelakie gry. Monopol, puzzle, jenga, planszówki, gry karciane itp. Skoro i tak pozostajemy w domach to czemu by się wspólnie nie oddać rozrywce i zarazem przyjemnie spędzić czas. Zdrowa rywalizacja pozytywnie wpłynie na nieciekawą atmosferę za oknami. A czas spędzony w domu nie będzie się dłużył.

3. Zabawy Plastyczne – Zrób to sam

Plastelina, modelina. Kochani rodzice, doskonale wiemy jak potrafi dokuczyć dziecko, które się nudzi. Zorganizujmy więc w domu małe warsztaty modelarskie. Małymi krokami zbliżają się święta wielkanocne, jest to więc idealna okazja na stworzenie kolorowych dekoracji. Rok w rok świąteczne przygotowania zabierają sporo czasu, a może chociaż w tym roku uda się być ze wszystkim na bieżąco ?

Malowanie i kolorowanie, wycinanki. Jest to chyba ulubione zajęcie dzieciaków w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Skoro spędzacie ten czas wspólnie, świetna alternatywa na nudę będzie stworzenie razem jakiegoś dużego projektu. Domek dla lalek, kartonowy garaż dla małych autek, a może jakaś skrzyneczka na drobiazgi ? Jeśli masz w domu dziecko, z pewnością masz tez farbki, kartki, klej, nożyczki, może nawet znajdzie się jakiś brokat ? Kreatywne spędzanie czasu z pewnością będzie korzystne dla wszystkich domowników 🙂

4. Wspólne gotowanie

Pobyt w domu jest fantastyczną okazją do rodzinnych posiłków i długich rozmów przy stole. A może tak przygotować coś wspólnie ? Dla najmłodszych będzie to z pewnością dobra zabawa połączona z nauką. Dla tych ciutkę starszych dzieci jest to dobry sprawdzian umiejętności kulinarnych. Kto wie, może umiejętności kulinarne Twojego dziecko zawstydziły by samego Wojciecha Amaro 🙂

5. Zimno, ciepło, gorąco

Ta zabawa jest znana chyba wszystkim. Dodatkowo zabawa angażuje do pracy umysł i ciało, w związku z tym nie zapuścimy korzeni siedząc na kanapie. Zasady gry są bardzo proste. Chowamy jakiś przedmiot, a reszta domowników musi go odnaleźć dzięki naszym wskazówkom. Jeśli zbliżają się do schowanego przedmiotu mówimy „ciepło”, jeśli oddalają, „zimno”. Kiedy mówimy „gorąco” nie trzeba chyba tłumaczyć ?

6. Kalambury

Do zabawy potrzebna będzie kartka i najlepiej czarna kredka. Gra w kalambury polega na odgadnięciu hasła, które rysujemy w sposób zagadki na kartce, bądź pokazujemy za pomocą gestykulacji. Po raz kolejny mamy więc grę, która angażuje do zdrowej rywalizacji, a także ciężko się przy niej nie śmiać. Strzał w dziesiątkę.

7. Ćwiczenia fizyczne

Pobyt w domu dla niektórych może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie jeśli jest się bardzo aktywna osobą. Nie nawołujemy do morderczych treningów przy których wyciska się siódme poty, ale 15 minutowe wspólne ćwiczenia będą idealna opcją do naładowania organizmu endorfinami. Kto wie, może właśnie przez te 2 tygodnie zarazisz siebie lub dziecko aktywnością fizyczną i poźniej zapiszecie się wspólnie na siłownie albo na zumbę ?

8. Wspólne czytanie. 

Korzyści z czytania są bardzo wielkie, zresztą każdy chyba już o tym wie. Czytanie poszerza słownictwo, wspiera rozwój psychiczny i emocjonalny dzieci, a także wspaniale działa na wyobraźnię. Wspólne czytanie to znakomity czas relaksu i świetna przygoda. Wystarczy, że wybierzecie książkę, wygodnie się rozsiądziecie i przeniesiecie w świat pełen przygód. Czytanie książek również bardzo wycisza dzieci przed snem, a dzięki fantazyjnym przygodom z pewnością będą miały kolorowe sny.

Oczywiście to tylko kilka naszych propozycji. Sposobów na kreatywne spędzenie czasu w domu jest znacznie więcej. Rzecz jasna, możemy dziecku pozwolić na oglądanie TV, granie na komputerze, konsoli lub wgapianie w tablet. Zachęcamy jednak by w tym okresie uwagę dziecka skupić na tym to najważniejsze, na rodzinie. 

A jakie są Wasze sposoby na aktywnie spędzanie czasu w domu ? Koniecznie dajcie znać w komentarzu 🙂